fbpx

Vykimas į užsienį, ypač pirmą kartą, praktiškai visiems kelią nerimą. O tai yra normali organizmo reakcija dėl pokyčių, nežinomybės ir laukiančių iššūkių. Kad iškylančių iššūkių būtų mažiau, norime pasidalinti, ką vertėtų žinoti ir atlikti prieš išvykstant į užsienį, kad streso patirtumėte mažiau.

Sveikatos draudimas

Prieš išvykstant į užsienį svarbu pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele, kurią išduoda teritorinės ligonių kasos (daugiau informacijos www.vlk.lt). Europos sveikatos draudimo kortelė galioja Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalyse ir Šveicarijos Konfederacijoje. Asmenys Lietuvoje drausti valstybiniu sveikatos draudimu nuvykę į vieną iš minėtų šalių turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kurių išlaidos kompensuojamos valstybinio sveikatos draudimo lėšomis. Vykstant į užsienį pravartu pasirūpinti ir privačiu sveikatos draudimu, kad nepatirtumėte didelių išlaidų.

Komandiruojamiems ar vykstantiems dirbti į užsienį CONSTRO darbuotojams mes pasirūpiname draudimu nuo nelaimingų atsitikimų darbe. Taip pat darbuotojams, tik įsidarbinus, suteikiame atmintines, kuriose randama visa reikalinga informacija apie sveikatos draudimą bei kur kreiptis nelaimės atveju.

Apgyvendinimas užsienyje

Prieš išvykstant gyventi ir dirbti į užsienį svarbu pasidomėti apgyvendinimo nuomos kainomis bei užsisakyti apgyvendinimą, kad nuvykus jau turėtumėte, kur apsistoti. Pasidomėkite interneto portaluose nuomos kainomis bei atkreipkite dėmesį ar į nuomos kainą įskaičiuotos komunalinės išlaidos. Pravartu pabandyti paklausti draugų ar pažįstamų galbūt gali rekomenduoti patikimą nuomotoją.

Darbuotojams dirbantiems CONSTRO privalumas, kad apgyvendinimu rūpintis nereikia. Mes pasirūpiname tiek transporto išlaidomis į ir iš objekto, tiek apgyvendinimu Jūsų patogumui, kiek įmanoma arčiau darbo vietos.

Mokestinė sistema ir kiti dokumentai

Pasidomėkite apie užsienio šalies mokestinę sistemą, kokius mokesčius reikia mokėti pačiam, o kokius mokesčius sumoka darbdavys. Kokius dokumentus reikia turėti susitvarkius iki įsidarbinimo, pavyzdžiui, išsiėmus tos šalies socialinio draudimo numerį.

Komandiruojamiems ar vykstantiems dirbti į užsienį CONSTRO darbuotojams dokumentacijos tvarkymu rūpintis nereikia. Kelionės dokumentai, registracijos ir kiti reikalingi dokumentai sutvarkomi įdarbinus.

Asmens tapatybės dokumentai

Itin svarbu atkreipti dėmesį į tapatybę patvirtinančius dokumentus. Įsitikinkite, kad asmens tapatybės kortelės arba paso galiojimo laikas ne trumpesnis kaip 6 mėnesiai. Ypač tai aktualu vykstant į ne Europos Sąjungos šalis, vykstant ten esant trumpesniam kaip 6 mėnesių dokumento galiojimo laikui, Jūsų gali neįleisti į šalį.

Taip pat rekomenduojama vykstant į užsienį pasiimti tiek asmens tapatybės kortelę, tiek pasą ir juos laikyti skirtingose vietose. Tokiu atveju netekus vieno dokumento Jūs turėsite kitą.

Išvykimo iš Lietuvos deklaravimas

Atkreipkite dėmesį, jeigu išvykstate dirbti iš Lietuvos ilgiau kaip 6 mėnesiams. Išvykstant ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui svarbu deklaruoti savo gyvenamosios vietos pasikeitimą. Jeigu išvyksite nedeklaravę, Sodra pradės skaičiuoti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) skolą. Deklaruoti išvykimą į užsienį galite internetu www.epaslaugos.lt -> Gyventojams -> Migracija -> Gyvenamosios vietos deklaravimas asmeniui išvykstant iš Lietuvos Respublikos arba kreipkitės į seniūniją, savivaldybę ar migracijos tarnybą.

Tarptautinė banko kortelė atsiskaitymams užsienyje

Jeigu abejojate ar Lietuviškos banko kortelės pakaks atsiskaitymams užsienyje, kreipkitės į savo bankinių paslaugų teikėją, kad patikslintų, koks Jūsų šiuo metu galiojantis paslaugų paketas ir kokios galimybės gauti tarptautinę banko kortelę.

Draudžiami į šalį įsivežti daiktai

Pasidomėkite apie daiktus, kuriuos draudžiama įsivežti į šalį, dėl kurių Jūs galite turėti keblumų tiek vykstant pačiam/pačiai, tiek siunčiant siuntas. Pavyzdžiui, į Švediją nėra leidžiama įsivežti maisto produktų ir augalų be Švedijos žemės ūkio valdybos leidimo ar fitosanitarinio sertifikato. Tad, kad neturėtumėte papildomų keblumų plačiau siūlome apie draudžiamus daiktus pasiskaityti čia.

Mobiliojo telefono planai

Išvykus labai svarbus artimųjų palaikymas, todėl rekomenduojame pasirūpinti mobiliojo ryšio planais užsienyje. Pasirūpinkite tarptautinių pokalbių (roaming) paslaugos užsakymu pas Lietuvoje turimo telekomunikacinių paslaugų ryšio teikėją, išsiaškinkite apie užsienio šalyje taikomus tarifus pokalbiams ir internetui. Jeigu pasiūlymas Jums netinka pasidomėkite užsienio šalyje esančiais paslaugų teikėjais ir jų siūlomais planais.

Transporto sistema

Pasidomėkite užsienio šalyje, į kurią vykstate, veikiančia transporto sistema. To gali prireikti vos išlipus iš kelto ar lėktuvo. Susižinokite maršrutus, bilietų kainas, kad būtų lengviau orientuotis ir nuvykti į apgyvendinimo vietą.

Darbuotojams dirbantiems CONSTRO (tiek komandiruočių pagrindu, tiek vykstant gyventi ir dirbti užsienyje) suteikiame tiek kelionių bilietus nuvykimui į ir iš užsienio šalies, tiek transportą vykimui į apgyvendinimo vietą bei darbą.

Bendrasis pagalbos telefonas

Pravartu įsidėmėti bendrąjį pagalbos telefono numerį nelaimės atvejui. Tad pasitikslinkite ar ten galioja vienas pagalbos telefonas, ar kiekvienai pagalbos tarnybai atskirai bei rekomenduojama juos užsirašyti ar įsidėmėti.

CONSTRO darbuotojui tik įsidarbinus suteikiama atmintinė, kurioje nurodoma visa reikalinga informacija apie reikalingus pagalbos telefonus bei pravedama trumpa paskaita apie darbo pradžią užsienyje.

Kultūriniai skirtumai

Dažna priežastis, kodėl žmonės itin greitai grįžta neįgyvendinę savo tikslų yra kultūrinis šokas. Taip atsitinka dėl kitokios kultūrinės aplinkos, žmonių mentaliteto bei gyvenimo būdo nei mes esame pripratę matyti. Tad rekomenduojame prieš vykstant į užsienio šalį pasidomėti kultūra, istorija, geografija, religija, ekonomika, regioniniais ypatumais, valstybine kalba (daugiau informacijos https://ec.europa.eu/eures/public/lt/homepage -> Gyvenimas ir darbas).

Skirtumai įsidarbinus CONSTRO ir vykstant dirbti į užsienį savarankiškai

Komandiruojamiems ar vykstantiems gyventi ir dirbti į užsienį įsidarbinus CONSTRO už jus bus pasirūpinta daug aspektų, kuriais turėtumėte rūpintis patys, vykdami savarankiškai.

Privalumai įsidarbinus CONSTRO

Dirbant CONSTROVykstant savarankiškai
Papildomas sveikatos draudimas darbeUž papildomą mokestį
Nemokamas apgyvendinimas užsienyje
Išvykimo dokumentų sutvarkymasRupinatės patys
Mokesčių už Jus sumokėjimasRupinatės patys
Transporto į/iš objekto ir į/iš darbo parūpinimas
Atmintinė su reikalinga informacija
Problemų sprendimas ir visos informacijos suteikimas iki įdarbinimo ir darbo metu